Mutfak için organik temizlik malzemesi yapımı


Günümüzde temizlik malzemelerinin üzerindekileri de artık daha fazla okur ve araştırır olduk. Yavaş yavaş bir paranoyaya mı sürükleniyoruz? Laf temizlikten açılmışken, ne yazık ki henüz kimyasallardan tamamen arındırılmış ve tam anlamıyla organik temizlik malzemesi diyebileceğiniz bir ürün olmadığına değinmemiz gerekiyor. Bazı maddelerin temizleyici özelliği olduğunu biliyorsunuz fakat bu kez de kullanım alanı oldukça kısıtlanıyor ve her farklı alan için farklı bir çözüme yönelmek gerekiyor. Eğer evinizde mini bir laboratuvar mı kurmalısınız? Yazımızda mutfak için organik temizlik malzemesi üretmeye dair çok basit iki maddeyi ele alıyoruz.


Hemen mutfağınıza yönelik ve sirke ile karbonatı hazırlayın! Bunlar o an evinizde bulunmasa bile karşınıza çıkan ilk marketten kolaylıkla edinebilirsiniz. Üstelik maliyet olarak da diğer temizleyicilere kıyasla çok daha düşük rakamlar karşınıza çıkacak. Neyse, biz maliyetten ziyade organik bir çözüm oluşturma gayretindeyiz.


Mutfak için kullanılabilecek en doğal temizleyici

Mutfak için eski bir cam suyu şişesinden faydalanabiliriz. Sirke ve birkaç paket karbonatı cam suyu şişesine koyun. Biraz çalkalayarak kullanıma hazır hale getirin. Hazırladığınız bu karışım ile örneğin ocakta muhteşem sonuçlar elde edebilirsiniz. Ocakta her yere sıkın ve 10-15 dakika bekleyin. Sonrasında da süngerin sarı kısmı ile silin. Sonuç gözlerinizi kamaştıracak. Mutfak tezgahı en fazla bakterinin yaşadığı yerdir. Burası için de en iyi çözüm hazırladığınız karışım olacaktır. Sprey ile her yere ulaşıp bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Böylece temizliği ve hijyeni aynı anda sağlayabilirsiniz. Bulaşık deterjanı gibi ürünlerden bu konuda mikrop öldürücü özelliği beklememelisiniz. Geldik lavabo ve musluklara… Burada karışımınızı doğrudan kullanabilirsiniz ancak ovma işlemi için karbonatı tek başına da kullanma şansınız var. Musluklar içinse tek başına karışım yeterli olacaktır. Sirke kireç giderme konusunda da çok etkili bir madde. Birkaç dakika sonrasında ilk kullanıldığı günün ışıltısını musluğunuza ve lavabonuza verecektir. Peki, bu karışım başka ne yapabilir? Buzdolabınızı bakterilerden arındırabilirsiniz, ellerinize sinen soğan veya sarımsak kokularını giderebilirsiniz, meyve ve sebzeleri kullanım öncesinde dezenfekte edebilirsiniz, bulaşık makinenizde parlatıcı olarak kullanabilirsiniz, fırınınızı temizleyebilirsiniz ve hatta mutfağınızda koku varsa bir tencerede yarım bardak kadar kaynatıp buharlaştırabilirsiniz. Bu arada sirke kokusu hoşunuza gitmiyorsa beyaz sirke kullanın. Kokusu neredeyse yoktur.