Kıyafete göre ayakkabı seçimi nasıl olmalı?


Her ayakkabının tartışmasız kendine özel bir güzelliği ve şıklığı vardır. Her kadının mutlaka çok sevdiği bir ayakkabısı vardır ama bazı kadınlar da bütün ayakkabılarını seviyordur. Önemli olan ayakkabıları doğru kullanmaktır. Tabi kabul etmemiz gereken bir konu var: Her ayakkabı her kıyafetle uyumlu olmuyor.

Bu sene hangi ayakkabı popüler?

Mesela stiletto sezonda vazgeçilmezler arasında. En şık ayakkabı diyebileceğimiz stilettoların kullanım alanı çok fazladır. Dar pantolonlarla, elbiselerle, eteklerle kombinleyebiliriz ve midi boy eteklere tek uyum sağlayan ayakkabı stilettodur. Hem gündüz, hem de gece kullanılabildiği için kadınların vazgeçilmez ayakkabısı stilettodur. Dolgu topuk ayakkabılar yazın tercih edilebilen ayakkabılar arasında yer almaktadır. Ama kullanım alanı kısıtlı olduğundan pek fazla tercih edilmez. Uzun elbise ve eteklerde güzel dursa da pantolonlara, kısa eteklere, kaprilere hiç yakışmıyor. Sandaletler de dolgu topuk ayakkabılarımız gibi yazın tercih edilenler arasında. Sıcaklardan dolayı ayaklarımız hava alsın isteriz ve sandaletleri tercih ederiz. Sandaletleri kısa ve maksi boy elbiselerle yada eteklerle kombinleyebiliriz. Platform ayakkabıları rengi doğru olduğu sürece her kıyafetimizin altına rahatlıkla kullanabiliriz. Özellikle bol paça pantolonlara çok yakışan tek ayakkabıdır. Hem uzun, hem de zarif bir görünüm sağlar. Ama dikkat etmemiz gereken bir nokta vardır: Pantolon ayakkabıyı tamamen kapatmalıdır.

Babetler ise her zaman kurtarıcı ayakkabılarımızdır ve her kıyafetimizle kullanabiliriz. Uzun boylu kadınların en çok tercih ettiği ayakkabılar babetlerdir. Ama kullanılmaması gereken durumlar da vardır. Bol paça pantolonlar, kapriler, midi boy etek ve elbiseler babet için uygun olmayan kıyafetlerdir. Spor ayakkabılarımız ise sadece spor kıyafetlerle kullanılmalı. Çoğunlukla eşofman ile kombinlenmeleri gerekir. Mesela ofis için kullanmamız gereken ayakkabılar ayak sağlığımız için çok önemlidir. Göz alıcı abartılı ayakkabılar ofis için uygun değildir. Yumurta topuklar ve kısa topuklar ofis için ideal ayakkabılardır ama ayakkabıların rahat ve doğal malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü ayak sağlığımızı ciddi derece etkilemektedir. Gece için ise transparanları bulunan bir elbise tercih ettiysek ya da taşlı bir elbise seçtiysek açık ve ince bantlı ayakkabılar uygun olacaktır. Eğer tayt yada dar pantolon giyecekseniz parmakları kapalı ayakkabılar bu kıyafetinize uygun olacaktır.


Hangi kıyafete, hangi ayakkabı?

Bir ayakkabının rengi ayakkabıyı seçmenizdeki ihtiyacınız olacak en önemli noktadır. Ayakkabının ve elbisenin rengi birbirine mutlaka uyumlu olmalıdır. Sadece ayakkabınızı tamamlayan bir aksesuarınız var ise elbise ve ayakkabının tonları arasında zıtlıklar olabilir. Siyah elbiseler her zaman herhangi bir renk ayakkabı seçmek konusunda özgürdürler. Fakat renkli elbiseler ise mutlaka içinde bulunan renk tonunda ayakkabılar ile kombinlenebilir. Her zaman siyah ayakkabılar koyu tonlu kıyafetler, beyaz ayakkabılar açık tonlu kıyafetler için doğru seçim olacaktır. Biraz örnek verecek olursak: Kırmızı kıyafetler ten rengi ayakkabılar ile kullanılabilir, fuşya kıyafetler dore rengi ayakkabılar ile, saks mavisi kıyafetler gümüş ve gri tonlarında ayakkabılar ile, pudra rengi kıyafetler bebek mavisi ayakkabılar ile, bej rengi kıyafetler mor ayakkabılar ile, ayrıca mor kıyafetler de yine ten rengi ayakkabılar ile kullanılabilir.

 

En önemli noktalardan biride boyumuz. Uzun boylu kadınların yüksek topuklu ayakkabı tercihleri onların aşırı uzun görünmelerini sağlar. Bu tercih de kötü bir görünüm oluşturur. Alçak topuklu ayakkabılar uzun boylu kadınlar için daha uygun olacaktır. Eğer kısa boylu isek fazla abartıya kaçmadan yüksek topuklar kullanabiliriz. Tabi bunun için de uygun kıyafet kullanmalıyız. Ayakkabılar ve kıyafetler boyumuzu kesmemeli.


Ayakkabı erkeğin de şıklık için önemli bir parçasıdır. Özenli giyimine uygun bir çift ayakkabı seçmek iyi olur. Çünkü çevremizdeki insanlar öncelikle ayakkabımıza bakar bunu unutmamalıyız.