Kategoriler
Kişisel Bakım

Karbonatın faydaları nelerdir?


Karbonat kadınlar tarafından mutfakta hamur işleri için kullanılır. Ama sağlığa olan faydaları bilinmez. Biz şimdi size nerelerde nasıl kullanılması gerekir ve nasıl kullanılırsa faydalı olur bunlardan bahsedeceğiz. Unutmamamız gereken bir husus karbonat etkili bir kimyasal maddedir ve kullanırken dikkat edilmeli. Karbonat sodyumu çok zengin bir kaynak olduğu için saç, diş ve cilt bakımında vazgeçilmez bir üründür.

Karbonat hakkında bilmediklerimiz

Uzmanlar tarafından belirlenmiş olan bir konu da karbonatın hastalıklara iyi geliyor olmasıdır. Karbonat mide asidini nötrleştirdiği için ülser ağrısına iyi gelmektedir. Kullanım şekli ise bir bardağa 1-2 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek içmektir. Karbonat bu şekilde harici durumlarda kullanılmamalıdır. Yaz aylarında oluşan güneş yanıklarımıza yapılacak tedavide de karbonatın etkisi bulunmaktadır. Duş alacağımız suya bir fincan karbonat tozu eklediğimizde banyo yaptıktan sonra yanıklara iyi geldiğini göreceğiz. Karbonat ve su ile yapılan karışım böcek ısırması sonucu oluşan yaralarımıza, cildimizde meydana gelen bazı kaşıntılara iyi gelmektedir. Yine aynı karışımı yüzümüze uyguladığımızda cildimizin ölü derilerden arınmasını sağlar ve cildimizdeki problemleri yok ederiz.


Karbonat ile diş beyazlatma

Saç sağlığımız ve bakımı için makul bir miktarda karbonat saç diplerine serpiştirilebilir. Bu uygulama hem saçımıza bakım yapar, hem de saçımızı uzatır. Ayağımızda oluşan mantar ve buna benzer enfeksiyonlarda karbonat  kullanımıyla bu sorunlardan kurtulabiliriz. Karbonatın diş ve diş etine de faydaları vardır. Daha etkili olması için karbonata bir parça deniz tuzu ekleyebiliriz. Bu karışımı 20-30 dakika boyunca karıştırdıktan sonra diş ve diş etimize uyguladığımızda temizliği ve parlaklığı görmüş olacağız. Bu uygulamadan 15 dakika sonra ağzımızı çalkalayarak temizlememiz gerekmektedir. Duş aldıktan sonra bir pamuğa karbonat dökerek koltuk altımıza uyguladığımızda terlememizi ve kötü koku oluşumunu engelleyecektir.

Bebeğimizin banyo suyuna katılan üç yemek kaşığı karbonat bebeğin poposunda oluşan pişiği gidermeye yardımcı olur ve bebeğimizin rahatlamasını sağlar. Oje ve sigaradan tırnaklarımızda oluşan sarılıklara karşı karbonat etkili bir çözümdür. Bir tatlı kaşığı karbonata biraz su ekleyip onu hamur kıvamına getirdikten sonra bu karışımı yüzümüzde bulunan siyah noktalara uygulayabiliriz. Karışım yüzümüzdeki ölü derilerden ve siyah noktalardan arınmamızı sağlayacaktır.

Karbonat ve balı karıştırarak elde edeceğimiz karışımı yüzümüzde bulunan sivilce ve aknelere uyguladıktan 15 dakika sonra yıkamalıyız. Karışım düzenli olarak yapıldığında cilt problemlerinin düzelmesinde yardımcı olacaktır. Limon ve karbonat karışımı cilt lekelerimizi gidermede bize yardımcı olur. Bir yemek kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı yeni sıkılmış limon suyu ile karıştırılıp leke olan yerlere sürülür ve 5-10 dakika sonra su ile yıkanır. Haftada bir kez uygulanmalıdır. Karbonat ve tuzlu suyu karıştırıp burun damlamızı kendimiz yapabiliriz.

Bunların yanı sıra karbonatın zararları da bulunmaktadır. Fazla kullanımlarda diş minelerine zarar vermektedir. Sadece gerekli zamanlarda suya karıştırılıp içilmelidir. Sürekli içilmesi halinde kalp ve mide sorunlarına yol açabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir