HGS etiketi nasıl sökülür?


Banka değişikliği veya daha farklı nedenlerden ötürü bazen kullanmakta olduğunuz HGS etiketini sökmeniz gerekebilir. Eğer en baştan iyi bir adım attıysanız, yani etiketinizi mantıklı bir şekilde aracınıza taktıysanız tüm işlem bir dakikadan daha az bir zamanınızı alacak. HGS etiketi sökme işlemi dediğimiz gibi oldukça kolay ancak HGS etiketi ile birlikte gelen kullanım kılavuzunda anlatıldığı gibi bir yapıştırma yaptıysanız işiniz zor. Nasıl yani? Evet, bazen kullanım kılavuzları yerine kendi iç sesimizi dinlemek daha doğru olabiliyor. Etiketi doğrudan cama yapıştırdıysanız zorlu bir sökme süreci sizi bekliyor. Yine de bunu hafifletme yolları yok değil ancak cam suyu ve bez ikilisi ile bir saat uğraşmanız garanti, başparmak ağrısı da hediyesi.

“HGS’yi çıkarınca iz kaldı” demeyin

Öncelikle HGS etiketi nasıl yapıştırılmalı konusuna bir değinelim. Konum olarak kullanım kılavuzunuzu baz alabilirsiniz ancak yapıştırma yöntemi olarak biz size öncelikle çift taraflı silikon bandı tavsiye ediyoruz. Kırtasiyecilerde, yapı marketlerde veya internet sitelerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Yaklaşık 3-4 cm uzunluğunda keserek önce bandı cama, sonra da etiketi banda yapıştırmanız yeterli olacaktır. Bu yöntem aracınızın görüntüsünü de bozmayacaktır.

Bir diğer yöntem ise HGS etiket kabı almak. 10 TL gibi rakamlara bulabileceğiniz bu kabı aracınızı değiştirseniz bile yeni aracınıza aktarabilirsiniz. Üstelik HGS koyma bölümü olduğundan sökme sorunu da yaşatmıyor. Etiketi doğrudan imha edebilirsiniz. Şimdi asıl konumuza geri dönelim. HGS etiketi sökme işlemi nasıl yapılmalı?


HGS’yi temizleme yolları

Yazımızın başında da bahsettik. Cam suyu ve bez en az bir saatinizi alacaktır. Burada faydalanabileceğiniz ürünlerden birisi selülozik tiner. Fakat kullanırken dikkatli olmalısınız. Aracınıza damlatırsanız bazı aksamlar zarar görebilir. Ayrıca yanıcı olduğunu da unutmayın. Etiketin kalıntılarını tinerli bir bezle bastırarak silin. Her tiner bu işe uygun değil. Mutlaka selülozik olmalı. Bir diğer yöntem ise piyasadaki Aspirin adı ile satılan temizlik maddeleri. Yine de selülozik tiner kadar iyi değiller. Tiner uygulamasında camları da açmanızı tavsiye ederiz. Aseton ve mazot gibi çözücüler de işinizi oldukça kısaltacaktır.


Bu noktada dikkat etmeniz gereken kesinlikle kazıyıcı bir madde kullanmamanız. Metal para, buz kazıyıcı, tornavida, kredi kartı vb. gibi maddeler cama da zarar verecektir. Ayrıca camınızda çatlak veya taş vuruğu varsa bu temizlik işlemini fazla güç uygulamadan yapmanızı tavsiye ederiz.