Kategoriler
Sağlık

Hamilelikte serbest fetal DNA testi


Normal şartlarda hamilelikte hormonal kan tetkikleri ve ultrason görüntüleri dikkate alınarak birinci ve ikinci trimestr tarama testleri gerçekleştirilir. Bu yöntemlerde olası kromozom bozukluğunu anlayabilmek için ise amniyosentez uygulanır. Basitçe anlatmak gerekirse amniyosentez halk arasında “karından su alma” olarak bilinen işlemdir. İşin tekniğinde ise bebeğin içinde bulunduğu amnionsıvısından alınan hücrelerin çoğaltılarak incelenmesi vardır. Hatta günümüz için Koryon Villus Biyopsisi (CVS) veya kordosentez gibi yöntemlerden de bahsedilebilir ancak bunların da belirli oranlarda düşük riski oluşturabileceğini unutmamak gerekiyor. Uygulanan en gelişmiş ve tamamen kesin olmasa da gerçeğe en yakın değerleri ortaya koyan bir diğer test ise Serbest Fetal DNA testi. Burada anne kolundan iki tüp kan alınıyor, anne kanına karışmış olan bebek DNA‘ları ayrılarak inceleniyor. Bu test genelde 35 yaş üzeri veya risk faktörü yüksek anneler için tavsiye edilmekte ve bir amniyosentez alternatifi olarak düşünülmektedir.


Serbest fetal DNA testi nasıl yapılır?

Söylediğimiz gibi annenin kolundan iki tüp kan alınması yeterli. Sonuçlar 10-15 gün içerisinde çıkıyor çünkü henüz bu örneklerin ülkemizde incelenebileceği bir lisans söz konusu değil. Örnekler yurt dışındaki laboratuvara iletiliyor ve sonuç yurt dışından geliyor. Genelde hamileliğin 10. haftasından sonra yapılması tavsiye edilen bu test ile Down Sendromu‘nu yüzde 99, Trizomi 18‘i yüzde 98 ve Trizomi 13‘ü de yüzde 65 oranında saptamak mümkün oluyor. Yeni eklenen Trizomi 21Monozomi X ve Triploidi / Kaybolan İkiz testleri de size sağlanacak olan rapor üzerinden görülebiliyor.

Serbest fetal DNA testi raporu

Serbest Fetal DNA testini yaptırdıktan sonra eğer sağlıklı bir bebeğiniz varsa 10-15 gün içerisinde doktorunuza aşağıdakine benzer bir form iletiliyor olacak. Burada biraz önce bahsettiğimiz kromozom bozukluklarının ihtimalleri gösteriliyor.

Son olarak Serbest Fetal DNA testi fiyatlarını ele alalım. Araştırma yaparken 2000 TL’ye ulaşan fiyatlar karşınıza çıkacak. Bu noktada henüz SGK tarafından bir karşılanma ihtimali henüz yok. İlerleyen tarihlerde mutlaka bir düzenleme yapılacaktır. Özel sağlık sigortaları tarafında ise sigorta şirketinizi seçerken ve poliçenizi yaparken, eğer buna ihtiyacınız olacaksa mutlaka kapsam içine aldırın. Bazı şirketlerin karşıladığı biliniyor. Sigortacınızla görüşmeniz faydanıza. Size ve bebeğinize sağlıklı günler dileriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir