Gelinlik seçerken nelere dikkat edilmeli?


Düğün sizin düğününüz, giyeceğiniz gelinlik mutlaka içinize sinmeli.

Öncelikle gelinliğinizi seçerken vücudunuzu tanımanız gerekir. Kısa veya uzun boylu olduğunuza içtenlikle cevap verdikten sonra buna göre hareket etmelisiniz. Sonrasında karar vermeniz gereken diğer bir nokta da hazır bir gelinlik mi yoksa özel dikim bir gelinlik mi tercih edeceğiniz. Bu sorunların cevaplarını bulduktan sonra işiniz biraz daha kolaylaşıyor. Düğünün yapılacağı mekana göre bir gelinlik seçmeniz gerekecek. Yani kır düğünü yapacaksanız uçuş uçuş bir gelinlik, salon düğünü yapacaksanız prenses modeli bir gelinlik uygun olacaktır. Gelinlik denemelerine başlamadan önce bütçenizi belirlemeniz seçimlerinizde size yardımcı olur. Genellikle gelinler duvağım nasıl olmalı, kuyruğum ne kadar uzun olmalı diye düşünürken en önemli noktayı sona bırakıyor. En önemli kısım aslında gelinliğin üst kısmıdır. Fotoğraf çekilirken, insanlarla karşılaştığınızda en çok dikkat çekecek yer üst kısımdır.

“Gelinliğimi buldum!” demek çok kolay

Gelinlik denemek için gittiğiniz yerler eğer izin veriyorsa mutlaka fotoğraflarını çekin ve en son karar vereceğinizde açıp tek tek bakarak değerlendirin. Gelinlik denemeye giderken mutlaka yanınızda çok güvendiğiniz, sizi iyi tanıyan biri olmalı. Kararlarınızı verirken size dürüstçe gelinliğin yakışıp, yakışmadığını söylemeli. Gelinlik provalarına gitmeden önce iç çamaşır alışverişinizi yapmanız ve denemelerde kullanmanız, denediğiniz gelinliklerin düğünde de aynı şekilde görünmesini sağlayacaktır. Ben bu modeli hiç beğenmiyorum diyerek denememezlik yapmayın fikirlere açık olun. Beğenmediğiniz o gelinlik modeli belki de size çok yakışacak. Bu sezon bu gelinlik moda diyerek kendinize yakışmayan bir gelinlik seçmeyin. Gelinliğinizin modelini seçtikten sonra provanızı son güne bırakmayın herhangi bir aksi durum olduğunda daha rahat çözüme ulaşabilmek için önceden halledin. Tabi fizik ve mekanın önemi kadar karakterinizin de önemi var. Karakterinize uygun, sizin ruhunuzu yansıtacak bir gelinlik tercih edin.


İnce ve uzun boylu gelinler iki parçadan oluşan gelinlikler ya da eteği kat kat olan gelinlikler tercih edebilir. Orta ve kısa boylu gelinler eteğine uzunlamasına uygulanmış küçük motifleri olan ve az kuyruklu gelinlikler tercih edebilirler. Gelinliğin kabarık olmaması da güzel bir görüntü çıkmasını sağlayacaktır. Kilosu olan gelinler kesinlikle belden aşağıya kabarık gelinlikler tercih etmemeli. Hatlarını belli etmeyen, biraz dökümlü kumaşlarda gelinlik tercih etmeli. Göğsü dolgun olan gelinler dekolteli gelinlik tercih etmemeli. Göğsü küçük olan gelinler ise mutlaka gelinliğin göğüs kısmında destekleyici bulunan üstler tercih etmeli.

Gelinlik seçmenin püf noktaları

Kısa boyluysanız ayakkabınızı mutlaka ona göre tercih edin. Provalara giderken ayakkabınızın yanınızda olması gelinlik boyunun ayarlanmasında size yardımcı olacaktır. Damadın ayağına basarken herkes ayağınıza bakacağından ayakkabı seçiminiz çok önemlidir. Hem şık, hem de rahat ayakkabı sizin için doğru tercih olacaktır. Eldiven sadece şık durduğu için tercih edilmez. Asıl amacı misafirlerin takacağı takıların bileğinize zarar vermemesidir. Duvak en önemli noktalardan biri bütün gece boyunca kafanızın üzerinde taşıyacağınızdan dolayı tercihiniz hafif, az işlemeli, sade bir duvaktan yana olmalı.


Prenses modeli bir gelinlik seçtiyseniz içine tarlatan kullanmanız eteğin kabarık durmasını sağlayacaktır. Bunun yerine hafif kabarıklık veren tek kat tülden yapılmış iç etekler de bulunmakta. Hangisini seçmeniz konusunda terziniz size yardımcı olacaktır. Gelinlik renginiz eğer kilonuz varsa kesinlikle kırık beyaz olmalı. Kilolu değilseniz inci beyaz ya da kırık beyaz tercih edebilirsiniz. Dört çeşit gelinlik modeli bulunmaktadır bunlar: Prenses modeli gelinlik, balık etek modeli gelinlik, A kesim / çan etek gelinlik ve son olarak tuvalet formu gelinlik. Hepsini denemeli ve tercihinizi en çok yakışan gelinliğe göre yapmalısınız.