Fondöten seçerken nelere dikkat etmeliyiz?


Öncelikle fondöteni kullanma amacımız cildimizi pürüzsüz, lekesiz ve doğru parlaklıkta göstermek. Doğru bir fondöten, yani cilt tipimize uygun fondöten olduğu sürece kusursuz bir cilde sahip oluruz. Fondöten her ne kadar bir makyaj malzemesi olsa da cildimizin rengini düzenlemek ve makyajın daha kusursuz görünmesini sağlayan vazgeçilmezlerden biridir.

Cilt tipi analizi

İlk önce cilt tipi belirlenmeli. Cilt tipi yağlı cilt tipi, karma cilt tipi ve kuru cilt tipi olarak üç farklı şekildedir. Eğer cilt tipimiz yağlı ise pudra karışımlı kuru fondöten tercih etmeliyiz. Uygulamasını nemli bir sünger yardımıyla yapabiliriz. Cilt tipimiz kuru ise daha yoğun kremli fondötenler tercih etmeliyiz. Bu yüzümüzün nem dengesini korur ve pul pul dökülmesini engeller. Yoğun kremli fondöteni fırça yardımıyla yada parmak uçlarımızla yüzümüze uygulayabiliriz.

Cilt tipimiz karma ise cildimizi iyi takip etmemiz gerekir çünkü mevsimlere göre değişikliler gösterir. Eğer T bölgesi yağlı bir karma cildimiz var ise bu bölgeye fondötenden önce matlaştırıcı baz kullanmalıyız. Ağız çevresi kuru cilt tipine sahipsek bu bölgeye yoğun nem veren ürün uygulayıp sonrasında fondöten uygulaması yapmamız gerekir. Hangi cilt tipi olursa olsun eğer fondöten bütün gün kullanılacaksa mutlaka mineralli olmalıdır. İkinci olarak cilt rengine göre fondöten seçimi yapmalıyız. Üçüncü olarak cilt kusurlarına göre fondöten tercih etmemiz gerekir. Hafif kapatıcılık istiyorsak daha doğal, yoğun kapatıcılık istiyorsak daha etkili kapatıcılığa sahip ürünler tercih etmeliyiz. Fondötenlerin pudra, kompakt ve köpük çeşitleri de vardır ancak en çok kullanılan likit fondötenlerdir.


Fondöten uygulaması

Şimdi fondöten alırken dikkat etmemiz gerekenlere gelecek olursak kolumuzun iç kısmındaki cilt rengi boynumuza yakın bir tondur. Bu sebeple renk seçimi yaparken kolumuzun iç kısmında deneme yapabiliriz. Fakat yüzde denemek en doğru olan yöntemdir. Renk doğru ışıkta belirgin bir şekilde göze çarpmıyorsa doğru seçim demektir. Eğer doğruluğundan emin değilseniz bir açık tonu tercih etmeniz doğru olacaktır. Aydınlık bir ortamda bakıldığında renk daha açık görüneceğinden doğal ışık ortamında rengi test etmek önemlidir. Eğer fondöteni uyguladığınız yer belli olmuyorsa doğru tercih yapmış olacaksınız. Tercih ettiğimiz fondötenlerin çok ağır ve yoğun olmaması gerekir. Bu sanki yüzümüzde fondöten yokmuş gibi gösterir ve daha doğal görünmemizi sağlar.

Yüzümüzde hafif bir kapatıcılık ve mat görünüm istiyorsak kuru fondöten tercih etmeliyiz. Eğer parlak bir görünüm istemiyorsak içinde renklendirici pigment ve yumuşatıcı tanecikler bulunan fondötenler kullanmalıyız. Yüzümüzdeki sivilceleri, lekeleri ve yaşlılık çizgilerimizi kapatmak için fondöteni dikkatli kullanmalıyız. Yoğun fondöten yerine likit fondötenler bu durumda daha doğru olacaktır. Eğer çok problemli bir cilde sahip iseniz fondöten kullanmamanızı öneririz. Kış aylarında ve yaz aylarında kullandığımız fondötenler farklılık gösterebilir. Yazın cildimiz daha çok neme ihtiyaç duyar ve bu sebepten nemlendirici özelliği olan fondötenler doğru tercih olur. Fakat fondöteni değiştirmek istemiyorsanız biraz nemlendirici ekleyerek kullanabilirsiniz.


Son olarak yağlı ve sivilceli bir cildimiz varsa yağ bazlı ürünler kullanmamalıyız. Bu sivilcelerimizin daha çok çoğalmasına sebep olur. Su bazlı ürünler hem cildimizi güzel gösterir, hem de sivilcelerimizin çoğalmasını önler. Kuru bir cilt tipine sahipsek yağ bazlı fondöten kullanmalıyız. Ama çok yağlı ürünlerden de kaçınmalıyız, yarı yağlı likit fondötenler doğru tercih olacaktır.